Muziejai kaip niekur kitur: kuo nustebins Radviliškio krašto „istorijos saugyklos“

Užkietėjusiems keliautojams negali būti blogo oro, tiesa? Bet gi kartais būna, kad tiesiog nebesinori bastytis pažintiniais takais, norisi kažkur pasivaikščioti po kambarius, menes ar ekspozicijų sales. Būna? Jei vasarą į muziejų užklystama atvėsti, tai šaltuoju metu – ir nuo lietaus pasislėpti, ir muziejininkų pasakojimų pasiklausyti, sušilti.

 

Iš Radviliškio – tiesiai į kosmosą

Ne ne, Radviliškis išlieka geležinkelių sostine, bet kosminių raketų modelių čia rasite net ne vieną. Radviliškio Vaižganto progimnazijoje įsikūręs unikalus kosminio modeliavimo muziejus, kuriame eksponuojami Radviliškio kosminio modeliavimo klubo modeliuotojų mokinių bei klubo vadovo, fizikos mokytojo eksperto, Lietuvos Respublikos nusipelniusio kosminio modeliavimo trenerio Viktoro Karmono įvairių klasių ir charakteristikos raketų modeliai.

Mokytojas Viktoras Karmonas su užsidegimu pasakoja klubo istoriją, pasiekimus, atsako į visus lankytojų klausimus ir dar fizikos žinias patikrina. Ar bandysite atspėti, kiek jam metų, jei mokytoju dirbo nuo 1968 m.?

 

Ne sidabrinis, bet apie jį žino visi Sidabrave

Važiuodami į pietryčius nuo Šeduvos pasiektume Sidabravo miestelį, kuriame nenuilstanti istorijos mokytoja vis renka istorinius artefaktus ir kuria muziejų. Muziejaus ekspoziciją sudaro kelios dalys: Sidabravo krašto istorijos skyrius, Etnografinis skyrius, Draugų kambarys, Sidabravo seniūnijos Garbės piliečio Antano Vaškelio (1926–2013) memorialinis kambarys, nemenkai sukaupta ir Vytautui Jakševičiui-Alantui priklausiusių daiktų, Lankytojai neretai nustemba išvydę Valdo Adamkaus nuotraukas – prezidentas vaikystės vasaras leisdavo Sidabrave.

Muziejaus siela buvusi istorijos mokytoja labai laukia visų lankytojų ir pasakoja apie tai, kaip jos žinion pateko eksponatai, ką kas padovanojo ir prisimena įvairiausių istorijų apie žinomus Sidabravo žmones.

 

Ne Sruoga, bet labai garsus Balys

Lietuvos fotografija besidomintys tikrai žino šią pavardę, bet kažin ar jiems teko lankytis Šiaulėnuose įkurtame krašto muziejuje.

Šiaulėnų krašto muziejus įsikūręs sename, prieškario laikus menančiame name. Pastato centrinėje dalyje išlikusi autentiška virtuvė su duonkepe krosnimi bei kaminu, kuriame buvo rūkoma mėsa.

Viena iš salių skirta kraštiečiams, broliams Baliui ir Jonui Buračams: Balys – garsus fotografas, kraštotyrininkas, pedagogas, Jonas – dailininkas. Baliui Buračui ir paminklas miestelio aikštėje pastatytas. Jei šiandien nepraeina diena be vienos padarytos nuotraukos, anais laikais, kai gyveno Buračas – fotografija buvo ne kiekvieno nosiai ir kišenei.

 

Pilnas garažas gražių mašinėlių

Dabar jus suviliosime, o pavasarį jau ir patys galėsite ten apsilankyti. Šis muziejus – didžiulė ir besikeičianti kolekcija. Mašinos išblizgintos ir važiuoja. Jas galima pamatyti ir rajono šventėse, na, jei smalsuoliai nebūna aplipę. Muziejaus darbuotojai – tikrai lengvai išprotėję dėl savo darbo ir lankytojams turi ką papasakoti: kaip atsirado eksponatai, kiek darbo buvo įdėta, kaip ieškoma eksponatų. Nepajusite ir valanda prabėgs besiklausant neįtikėtinų ietorijų.

 

Laukti liko nebedaug

Šeduva tarsi feniksas kyla iš užmaršties. Jei ilgą laiką Šeduva buvo neatsiejama nuo malūno, kitąmet duris atversiantis žydų istorijos muziejus „Dingęs štetlas“, tikima, taps didžiausiu traukos centru Šiaurės Lietuvoje.

Atsiliepimai

Komentuoti