Šeduvos istoriją aktualizuoja projektas „Šeduvos miestas ir miestiečiai: paveldas ir tapatumas“

Daugyvenės kultūros istorijos muziejus-draustinis (Radviliškio r.) 2021–2024 m. įgyvendino projektą „Šeduvos miestas ir miestiečiai: paveldas ir tapatumas“.

 

Daugyvenės kultūros istorijos muziejus-draustinis jungia skirtingus regiono kultūros ir gamtos paveldo objektus, rūpinasi visokeriopa jų apsauga ir sklaida. Vienas iš muziejaus valdomų objektų – senoji Šeduvos vaistinė. Tai – išskirtinis miestų paveldo pavyzdys: pastate nuo pat pastatymo XIX a. II p. iki uždarymo 2009 m. veikė vaistinė. Šis pastatas ne tik gerai žinomas ir atpažįstamas vietinių, bet ir reikšmingas visam regionui.

Šiuo metu dėl prastos statinio būklės vykdyti visapusiškos muziejinės kultūrinės-edukacinės veiklos negalima – reikalingi remonto ir restauracijos darbai. Bet muziejininkai randa išeičių – siekdami išsaugoti ir pritaikyti šį paveldo objektą, nuo 2021 m. įvairiais būdais jį aktualizuoja, organizuoja lankytojus sudominusias veiklas: parodas, edukacijas, ekskursijas, paskaitas, susitikimus. Unikaliam pastatui skiriama daug dėmesio: rūpinamasi jo apsauga, išlikimu, populiarinama ilgametė istorija, glaudžiai susieta su ne vienos kartos šeduvių gyvenimu.

Senojoje vaistinėje tyrimus atliko archeologai, siekiant išsaugoti unikalų objektą, atlikti ir kiti reikalingi pastato tyrimai: istoriniai, architektūriniai, polichromijos ir kt. Ateityje turtingą istoriją saugančiame pastate planuojama įrengti modernią ekspoziciją, pristatančią mažesniųjų miestų istoriją, kultūrą ir paveldą.

2021–2024 m. muziejaus įgyvendintų projektų dėka buvo surengta ir papildyta Šeduvos istoriją pristatanti paroda „Šeduvos miestas ir miestiečiai: paveldas ir tapatumas“, organizuoti archeologijos tyrimų plenerai, surengta beveik 10 paskaitų, 10 edukacinių užsiėmimų, parengta ekskursija ir edukacinė programa bei kitos veiklos.

Muziejininkai, pristatydami išsamią Šeduvai skirtą parodą, organizuodami paskaitas, edukacines dirbtuves ir kitus renginius, jau ne vienerius metus siekia aktualizuoti Lietuvos miestų ir miestelių istoriją, puoselėti miestų kultūros tradicijas, kurti kūrybiškumą skatinančią, ugdančio laiko praleidimo erdvę. Organizuotos veiklos jau sulaukė nemažo ne tik šeduvių, bet ir regiono lankytojų susidomėjimo, susiformavo nuolatinių lankytojų ratas.

2024 m. projekto metu buvo įgyvendinti trys edukaciniai renginiai, supažindinantys su miestams būdingomis veiklomis, veikianti paroda papildyta nuotraukomis, atspindinčiomis šiuolaikinį žvilgsnį į miesto paveldą ir kultūrą, miestiečių kasdienybę.

Senosios fotografijos dirbtuvėse „Fotografas išeina į miestą“ ir senovinių rėmelių gamybos dirbtuvėse prisimintos fotografijos tradicijos. Atvirųjų fotografijos dirbtuvių vadovas Gintas Kavoliūnas visus norinčius senuoju fotoaparatu įamžino prie Šeduvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčios, pademonstravo nuotraukų gaminimo procesą, papasakojo apie senąją fotografiją. Fotografijos edukacija tęsėsi Šeduvos senosios vaistinės pastate, čia kruopščiam ir kūrybingam darbui subūrė senovinių rėmelių gamybos dirbtuvės.

Cianotipijos dirbtuvėse G. Kavoliūnas lankytojams pristatė cianotipijos istoriją, paaiškino fotografinio proceso subtilybes, parodė pavyzdžių ir pakvietė pasigaminti žavių mėlynų atvirukų – patiems išmėginti cianotipijos technologiją.

Trijų renginių ciklą užbaigė siluetų piešimo dirbtuvės „Dailininkė atvyksta į miestą“. Su senąja siluetų piešimo technika ir piešimui reikalingomis priemonėmis supažindino edukatorė, dailininkė, senosios siluetų kūrimo tradicijos puoselėtoja Edita Namajūnienė.

Visi renginiai sulaukė didelio lankytojų susidomėjimo: edukacijų dalyviai noriai išbandė jiems siūlomas veiklas, gilinosi į senąsias technologijas, patys tapo kūrėjais.

2025 m. pradžioje bus išleistas ilgalaikės parodos „Šeduvos miestas ir miestiečiai: paveldas ir tapatumas“ katalogas. 2021–2024 m., rengiant parodą, buvo sukaupta didelė Šeduvos miesto ir miestiečių istoriją atspindinti kartografijos ir ikonografijos šaltinių bazė. Medžiaga parodai surinkta iš Daugyvenės muziejaus, kitų Lietuvos ir užsienio muziejų, archyvų, bibliotekų ir mokslo institutų fondų. Be to, buvo bendradarbiaujama su vietiniais ir užsienyje gyvenančiais šeduviais, kolekcininkais, jų dovanotos ar paskolintos vertybės ne tik buvo eksponuotos parodoje, bet ir reikšmingai papildė muziejaus archyvą. Parengtas katalogas puoselės istorinę atmintį, užtikrins parodos ir surinktos medžiagos sklaidą visuomenėje.

Projektą „Šeduvos miestas ir miestiečiai: paveldas ir tapatumas“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio informacija

Augustės Labenskytės nuotraukos

Atsiliepimai

Komentuoti